שיקוף של מציאות: דוד טרטקובר על עבודתו של דוד ריב

עודכן: 2 באוק׳ 2021

דוד טרטקובר מגדיר את עצמו כמעצב גרפי ואמן, חוקר עיצוב ואוצר, אספן ויזם. טרטקובר, חתן פרס ישראל לעיצוב ואחד מחשובי המעצבים בישראל, ידוע בארץ ובעולם בין השאר בזכות כרזותיו הפוליטיות הנוקבות, לוגו ״שלום עכשיו״ ועטיפות התקליטים האיקוניות שעיצב. מתגורר במרכז תל־אביב.


דוד טרטקובר. צילום: הקולקטיבשלום טרטה! מהי עבודת העיצוב הישראלית ביותר לדעתך?

"מי אמר שהכל צריך להיות עיצוב? עיצוב ישראלי זה משעמם. אני דווקא בוחר בעבודת אמנות, אבל כזו שמדברת אלי כמעצב - שילוב של טיפוגרפיה, עיצוב ואמנות חפשית - וזה מה שאני אוהב. זו עבודתו של דוד ריבּ ׳מסירים כתובת מהקיר׳ משנת 1988, שתלויה אצלי בבית. הצורה דמוית הפ״א שבחלק העליון יכולה לציין את המילה ׳פלסטין׳, או שהיא פשוט אלמנט צורני אבסטרקטי. בחלק התחתון רואים צלליות של חיילי צה״ל העוסקים במחיקת כתובת מהקיר, מה שנראה כאותיות לא ברורות בערבית, הצופה לא יודע מה המשמעות שלהן.״דוד ריבּ, ״מסירים כתובת מהקיר״, 1988מה היחס האישי שלך לעבודה?

״העבודה הזו מבחינתי היא השתקפות של מצב פוליטי, תרבותי. שיקוף של מציאות שאני חי בתוכה. עצם העובדה שהיא תלויה בכניסה לבית שלי אומרת הכל, מבחינתי זה סטייטמנט, הצהרה. לעבודה הזו יש משמעות יותר רחבה מסתם משהו יפה על הקיר.


אם מתייחסים למכלול, שנינו עוסקים באותם נושאים. כל אחד בטכניקה ובדרך שלו. דוד עוסק בציור, ואני עוסק בעיצוב ובצילום, אבל הנושאים שלנו כאמור זהים - הקו הירוק, הכיבוש, אלימות, במיוחד אלימות של הצבא כלפי אזרחים. הדברים האלה באים לידי ביטוי בעבודה של שנינו, כל אחד בתחום שלו.״עטיפת הקטלוג של תערוכת דוד ריב - ציורים: 1982-1994. עיצוב: סטודיו דוד טרטקובר


איזה רפרנס ישראלי העבודה הזו מרפררת לך?

״העבודה של ריבּ מבוססת על צילום של מיקי קרצמן, מבכירי הצלמים בארץ ופעיל זכויות אדם, אותו צילם במהלך האינתיפאדה הראשונה, בתקופה בה הייתי גם אני פעיל מאד. היא מדברת על המציאות הישראלית בצורה הכי ישירה שיש.״
הקולקטיב הוא מגזין תרבות ועיצוב שמאמין שיש דבר כזה - עיצוב ישראלי. 

כאן, יוצרות ויוצרים בולטים, נשות ואנשי תרבות ישראליים מדברים על עיצוב ישראלי וגם על עיצוב בינלאומי איקוני; על אמנות, אנימציה ואיור ישראלי; ובכלל על החיים. 

הירשמו לקבלת עדכונים

הרשמתכם התקבלה!

שיתופים, פירגונים, מיילים למערכת המגזין, תגובות והצעות לשיתופי פעולה - יתקבלו בשמחה! 

ליצירת קשר ולפרטים נוספים – כתבו אלינו

מגזין הקולקטיב הישראלי © כל הזכויות שמורות

עורכים: פרופ׳ עודד עזר,  יקיר מרדכי

 

המגזין מתפרסם בחסות בית הפונטים הישראלי עזר טייפ האוס

 

פונט הטקסט: עזר אקטואל

עיקבו אחרינו באינסטגרם ובפייסבוק